گروه مهندسی هزینه ایران ، یاری بخش شما در اجرای پروژه ها خواهند بود

مقدمه ای بر برآورد هزینه-قسمت پنجم هزینه های عملیاتی

Costengineeringconsultancy

 

هزينه هاي عملیاتی

 

 

به منظور تصميم گيري در خصوص اينكه پروژه هاي توجيه پذير مي باشد و يا خير و همچنين انتخاب مابين گزينه هاي مختلف و روشهای تولید (نحوه استفاده از فناوریهای مختلف ) احتياج به برآورد هزينه هاي جاري يا همان هزينه هاي توليد محصول است. اين هزينه ها از نمودار جريان توليد كه در آن مواد اوليه به همراه ماشين آلات مختلف اشاره شده اند به همراه برآورد هزينه هاي سرمايه گذاري قابل برآورد است.

هزينه هاي توليد غالبا به دو دسته تقسيم ميشوند:

۱٫هزينه هاي توليد ثابت:هزينه هاي توليدي كه با تغيير ميزان توليد تغيير نمي كنند. اينها هزينه و صورتحصاب هايي هستند كه مي بايست پرداخت شوند و به ميزان توليد بستگي ندارند.

۲٫هزينه هاي توليد متغير:هزينه هايي هستند كه به ميزان توليد محصول وابسته هستند. (مانند هزینه مواد شیمیایی، کاتالیزور و…)

 

هزينه هاي ثابت:

 1. تعميرات و نگهداري(دستمزدو قطعات يدكي)
 2. دستمزد كارگر
 3. نظارت
 4. بالاسري كارخانه
 5. عوارض
 6. ماليات
 7. بيمه
 8. حق امتياز

 

هزينه هاي متغير:

 1. مواد اوليه
 2. انواع مواد جهت توليد محصول
 3. نگهداري تجهيزات
 4. بسته بندي و حمل

 

دسته بندي عناوين به ثابت و متغير تا حدودي اختياري است و با توجه به نوع محصول و صنعتي كه در آن كار مي كنيم قابل تعريف و جابجايي است.اين دسته بندي ها تا حدود زيادي به سيستم حسابداري شركت ها و كد هاي تعريف شده در آن وابسته است.

لذا اين هزينه ها مي تواند جزء هزينه هاي استاندارد يا هزينه هاي دفتري آورده شود به عنوان مثال درخصوص هزينه هاي ثابت جزء مواردي آورده مي شود كه واحد نظارت مجموعه روي آن کار خاصي انجام نمیدهد و برعكس هزينه هاي متغير جزء هزينه هاي قابل حسابرسي لحاظ مي شود.

تمام مواردي كه در بالا اشاره شد هزينه هاي مستقيم توليد است اما علاوه بر موارد بالا در كارخانجات و صنايع هزينه هاي ديگري نيز جهت راهبري كارخانه و واحد صنعتي نياز است كه به آنها هزينه هاي عمومي شركت اطلاق مي شود كه به شرح ذيل مي باشند:

 

 1. هزينه هاي بالاسري كلي
 2. تحقيق و توسعه
 3. هزينه هاي فروش(تبليغات و غيره)
 4. ذخيره

اينكه دقيقا ميزان اين هزينه ها چقدر است به سيستم حسابداري شركت ها بستگي دارد اما عموما هزينه اي معادل ۲۰ تا ۳۰ درصد هزينه هاي مستقيم توليد را به خود اختصاص مي دهند.

گروه مهندسی هزینه ایران ، یاری بخش شما در اجرای پروژه ها خواهند بود

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*