گروه مهندسی هزینه ایران ، یاری بخش شما در اجرای پروژه ها خواهند بود

مقدمه ای بر برآورد هزینه – قسمت سوم

Costengineeringconsultancy

 

 

 

تورم

از زمان هاي بسيار دور هر ساله به دليل وجود تورم هزينه هاي مواد اوليه و دستمزد افزايش پيدا مي كرده اند. معمولا تکنیکهای برآورد هزينه از آرشيو اطلاعات گذشته جهت برآورد و پيش بيني هزينه هاي آينده استفاده مي كنند. به منظور استفاده مناسب از این تکنیکها مي بايست اطلاعات هزينه اي موجود در آرشيو ابتدا به روز و جهت استفاده در بخش برآورد هزینه به كار گرفته شوند تا در نهايت برآورد هاي ما دقيق و به روز باشد.

روشي كه در گذشته بدين منظور و جهت به روز كردن اطلاعات قديمي مورد استفاده قرار مي گرفت معمولا استفاده از جداول و شاخص هاي رسمي چاپ شده مي باشد. اين روش، اطلاعات و هزينه هاي موجود را بر اساس اطلاعات موجود هزينه هاي كارگري،مصالح ،مواد اوليه و هزينه هاي انرژي بر مبناي ضرايب رسمي موجود (در كشور ما بر اساس ضرايب سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور) به روز مي كند.

 

براي بدست آوردن بهترين برآورد هر يك از كارها  مي بايست به كوچكترين عنصر تقسيم شود كه اصطلاحا به اين كوچكترين عنصر فعاليت گفته مي شود و سپس فعاليتها بر اساس شاخص هاي موجود در خصوص دستمزد و مواد اوليه برآورد گردد. همانطور كه اشاره شد هزينه هاي مربوط به دستمزد در كتابهاي مربوط به سازمان مديريت به صورت سالانه چاپ مي شود و در خصوص مواد اوليه نيز مي توان در اطلاعات حرفه اي و صنفي مربوط به صنعتي كه در آن در حال گردآوري اطلاعات هستيم استفاده كنيم. در اين روش با توجه به صنعت مورد نظر از ميانگين وزني هر يك از عوامل با توجه به ميزان افزايش هزينه ها با توجه به سال مبنا فرمولي تهيه و در انتها  برآورد نهايي به دست مي آيد. به عنوان مثال چنين شاخصي در صنايع پتروشيمي كشور انگلستان در مجله تخصصي “مهندسي فرآيند”  تحت عنوان مجله “انون” چاپ مي شود.تركيب چنين شاخصي در سال ۲۰۰۴ به شرح ذيل بوده است:

 

C=0.45Eq+0.1Ci+0.1Cn+0.26Di

كه در آن موارد به شرح ذيل مي باشد:

C: شاخص مواد مركب (فرضا كائوچو[۱])

Ci: شاخص مهندسي عمران

Cn: شاخص مهندسي سايت

Di: شاخص طراحي

سال پايه براي محاسبه شاخص هر ۵ سال تغيير مي يابد و به روز مي شود. در استفاده از شاخص هاي مربوط به هزينه ها بسيار مي بايست دقت كرد و از اين شاخص ها با توجه به نظرات كارشناسي و مهندسي استفاده نمود.در بسياري از موارد اين شاخص ها ممكن است نشانگر تغييرات در هزينه هاي تجهيزات نباشد و يا تاثيرات اساسي عرضه و تقاضا در آنها ديده نشده باشد. بين سالهاي ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ قيمت ها به طرز فزاينده اي افزايش پيدا كرد، بعد از آن زمان اين افزايش ها سالانه كاهش پيدا كرده است و در سطح بين المللي به عددي در حدود ۲ تا ۳ درصد محدود شده است.

در نهايت براي برآورد ميزان دقيق هزينه هابا توجه به تورم مي بايست از تركيب جداول و شاخص هاي مهندسي با در نظر گرفتن نظر كارشناسي و تركيب نمودن اين دو مورد استفاده نمود .به زودي چندين روش محاسباتي را ارائه خواهيم كرد.

 

[۱] به خاطر داشته باشید که فرمول ارائه شده صرفاً جهت دادن ایده به خوانندگان آورده شده است و قاعدتاً بسته به نوع صنعت، کار و… میتواند دستخوش تغییرات بسیاری گردد. (به طور مثال یک پروژه Offshore قاعدتا فاقد شاخص عمران و… میباشد.

گروه مهندسی هزینه ایران ، یاری بخش شما در اجرای پروژه ها خواهند بود

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*